Saulės energija ar vėjo ? Palyginimai

sollumens saulės baterijos ar vejo

Kadangi mūsų planetoje baigiasi iškastinis kuras, neturime kito pasirinkimo, kaip tik pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių: vėjas, vanduo, biomasė ir saulės energija yra mūsų ateitis. Turime pakeisti savo energijos vartojimo įpročius ir remti tvarų energijos naudojimą.

Saulės energija ar vėjo energija

Vyksta visuotinis atšilimas, laikas pokyčiams. Pirmojo pasaulio šalys jau derasi dėl susitarimų, pavyzdžiui, Europos žaliojo kurso, kad sumažintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Šiame straipsnyje daugiausia dėmesio skirsime saulės ir vėjo energijai. Kuris yra geresnis? Kokios yra išlaidos? Kurį pasirinkti savo šeimai?

Kas yra saulės energija?

Apie 12-15% atsinaujinančios energijos gaunama iš saulės. Su saulės baterijomis galime užfiksuoti Žemę pasiekiančią saulės spinduliuotę. Saulės baterijų viduje esančios ląstelės saulės spinduliuotę paverčia elektra. Šios ląstelės gali kaupti ir perduoti saulės energiją namų ūkiams.

O kaip dėl vėjo energijos?

Daugiau nei 33 % atsinaujinančios energijos gaunama iš vėjo energijos, todėl vėjas yra labiausiai paplitęs atsinaujinantis energijos šaltinis. Įrengtos vėjo jėgainės (vėjo parkai) atlieka vieną užduotį: vėjo jėgainių sraigtai turi suktis. Sukant šiose vėjo jėgainėse variklis pradeda judėti, taip generuodamas elektros energiją.

Yra dviejų tipų vėjo turbinos:

  • Turbinos su horizontalia ašimi
  • Vertikalios ašies turbinosSkirtumas tarp šių turbinų yra tas, kad horizontalios ašies turbinos gali veikti tik pastovia vėjo kryptimi, o vertikalios ašies turbinos veikia bet kokio tipo vėju (iš bet kurios krypties). Sužinokite daugiau apie vėjo energiją.

Išlaidos saulės kolektoriams ir vėjo turbinoms

Vieta yra labai svarbi kuriant saulės ar vėjo jėgainių parką. Saulės elektrinės turi būti blizgios, o saulė turėtų būti kuo ilgesnė. Teritorijose turėtų būti statomi vėjo malūnai kur pučia stiprus vėjas. Idealios vietos vėjo jėgainėms yra kalnų perėjos, nes per jas kelią turi rasti kalnuose užblokuotas vėjas. Be to, didesniame aukštyje vėjai pučia greičiau, todėl vėjo jėgainių parkas tampa efektyvesnis.

Saulės baterijas lengviau montuoti, tačiau dėl to, kad jos maitina tik mažesnį skaičių namų ūkių, išlaidos gali būti didesnės. Apskaičiuota, kad saulės energijos įrengimas kainuoja apie 2,19 EUR už vatą, o vėjo energija kainuoja tik 1,50 EUR už vatą.

Dabar „nemokamos elektros energijos“ būsenai pasiekti prireikia 2–3 dešimtmečių, tačiau tobulėjant technologijoms jėgainės statybos kaštai mažėja. Saulės ir vėjo energija prieš iškastinį kurą: privalumai ir trūkumai. Pirmiausia palyginkime vėjo ir saulės energiją su iškastiniu kuru, o paskui – tarpusavyje.

Atsinaujinančių energijos šaltinių privalumai:

Geras energijos šaltinis kaimo vietovėms
Mažos veiklos sąnaudos
Suteikia galimybes įsidarbinti
Labai maža oro tarša
Negali pritrūkti maitinimo šaltiniosollumens saulės baterijos ar vejo

Atsinaujinančių energijos šaltinių trūkumai:

Didelės priežiūros išlaidos
Gali būti nenuoseklus
Tai gali būti pavojinga natūralioms buveinėms (pavyzdžiui, vėjo turbinos mentės kenkia paukščiams).
Vis dar yra tam tikra oro tarša
Saulės ir vėjo energija: kuris iš jų yra geresnis? Atsakymas yra toks: tai priklauso nuo aplinkybių.

 

Saulės energijos privalumai (vėjo energijos trūkumai):

Tylus (nors vėjo turbinos gali būti triukšmingos)
Galima sodinti ant stogų, tik reikia mažesnio ploto
Mažai reikalinga priežiūra
Jokio žalingo poveikio
Vėjo energijos privalumai (saulės energijos trūkumai):

Galima pagaminti daugiau elektros energijos
Mažiau teršia nei saulės baterijos
Vėjo jėgainės gamina elektrą dieną ir naktį
Galima statyti atviroje jūroje
Santrauka: saulės energija prieš vėjo energiją

Galbūt niekada nepasieksime visuomenės be atliekų, tačiau saulės ir vėjo energija gali padėti mums sukurti tvaresnę aplinką.

Vėjo jėgainės yra efektyvesnės už saulės baterijas ir gali aprūpinti didelius namų ūkių ar pramonės įmonių plotus. Kita vertus, saulės energija yra geriausia alternatyva mažesniems namų ūkiams.